Długi spadkowe – co warto wiedzieć?

Jak wynika z informacji, które podaje GUS w 2017r. zmarło w Polsce ponad 403 tys. osób. Duża część tych osób, oprócz majątku pozostawiła po sobie również zobowiązania finansowe. W Polsce, w myśl obowiązujących przepisów prawa, spadkobiercy dziedziczą długi tylko do wysokości aktywów. Nasuwa się więc pytanie- co w przypadku, gdy przyjęliśmy spadek nie wiedząc o problemach finansowych osoby zmarłej? Pomimo tego, iż sami nie zaciągnęliśmy długu ale jesteśmy spadkobiercami i wyraziliśmy zgodę na przyjęcie spadku – jesteśmy zobowiązani go spłacić, jednakże do wysokości wartości spadku. Jedyną możliwością, aby sprawdzić czy odziedziczony przez nas spadek jest zadłużony to wystąpienie ze stosownym wnioskiem do sądu o wykonanie spisu inwentarza.

W sytuacji kiedy spadkobierca nabywa zadłużone mieszkanie, to właśnie on zobowiązany jest do spłacania tego długu. Można jednak skorzystać z możliwości sprzedaży takiego lokalu. Spadkobierca spłaca dług, a pozostała kwota, która pozostałaby po sprzedaży pozostaje w jego rękach.

Wielu spadkobierców nie jest świadomych tego, iż dziedziczą nie tylko spadek, ale także długi, które będą musieli spłacać, jednakże do wysokości wartości nabytego spadku. Jeżeli o długach spadkobierca nie miał wieści, a nagle wierzyciel wystosował wezwanie do zapłaty, najlepszym rozwiązaniem jest niezwłoczny kontakt z wierzycielem. Pomoże to wstrzymać naliczanie odsetek, które wciąż mogą rosnąć.

http://prawo.gazetaprawna.pl/galerie/1106934,duze-zdjecie,1,spadek-z-dlugiem-co-robic.html

E-mail: biuro@citihaus.pl

http://www.citihaus.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s