Najem okazjonalny-co warto wiedzieć?

Najem okazjonalny to taki rodzaj umowy, z którego korzyści czerpie wyłącznie właściciel, a nie najemca. Omawiana forma najmu nieruchomości stanowi swoiste zabezpieczenie praw i interesu podmiotów wynajmujących swoje lokale użytkowe osobom fizycznym.

Pierwszą istotną informacją stanowi fakt, iż umowa najmu okazjonalnego musi zostać zawarta

w kancelarii notarialnej przed notariuszem. Właściciel, wybierając tę formę umowy może zastrzec, iż wyłącznie po złożeniu stosownych oświadczeń przed wybranym przez siebie notariuszem wynajmie swój lokal danej osobie.

Istotne, że z umowy najmu okazjonalnego mogą korzystać właściciele lokali mieszkalnych, w tym także przedsiębiorcy. Jednakże, koniecznością jest, by najemcą była osoba fizyczna, a nie prawna. Oznacza to, że niemożliwe jest, ażeby właściciel lokalu, nawet będący przedsiębiorcą, wynajął swą nieruchomość firmie, która przykładowo, poszukuje lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej.

Kolejną ważną informacją jest fakt, iż mocodawca nałożył na najem okazjonalny ograniczenia czasowe. Mianowicie, podpisanie w tej formie umowy może nastąpić na czas określony, jednakże nie dłuższy niż 10 lat.

Istotnym elementem notarialnej umowy najmu okazjonalnego jest integralna jej część, którą stanowią załączniki. Jednym z nich jest oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązanie do opuszczenia lokalu w określonym przez Wynajmującego terminie. Kolejnym ważnym załącznikiem jest oświadczenie właściciela mieszkania, wskazanego w akcie notarialnym, jako lokal, do którego najemca wyprowadzi się z chwilą rozwiązania umowy najmu okazjonalnego,

że posiada on tytuł prawny do tego mieszkania oraz, że wyraża zgodę na zamieszkanie w nim najemcy, kiedy zaistnieje konieczność opuszczenia wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

W sytuacji, gdy strony postanowią rozwiązać umowę, lokator ma obowiązek w określonym terminie opuścić mieszkanie. Jeżeli tego nie zrobi, właściciel ma prawo wystąpić na drogę sądową.

Pozdrawiamy, Grupa ,,Citihaus’’

Źródło: https://wgn.pl/artykuly/raporty-i-opinie-o-rynku/22302,najem-okazjonalny-czy-korzystny-dla-wlasciciela.html

E-mail: biuro@citihaus.pl

http://www.citihaus.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s